צור קשר

שם
טלפון
אימייל
הודעה

מאמרים

  • חניה אסורה לא פעם, מתרחשות תאונות דרכים בהן מעורב רכב אשר עמד במקום חניה אסור. במאמר זה נעסוק בהשלכות של העמדת...
  • תקיפת כלב תקף אתכם כלב? כלב שלכם תקף וגרם לנזק? מאמר יזה יעסוק בכל המשמעויות המשפטיות של תקיפת כלב.
  • לשון הרע בעבודה   מי לא נתקל או היה מעורב בשלב זה או אחר בחייו, ביצירת רכילות עסיסית במקום עבודתו, או בהאזנה...

תקיפת כלב

לא פעם, מגיעים למשרדי, אנשים עם גבס על ידם, או צלקת טרייה מעטרת את רגלם, ומתארים בפניי איך הלכו לתומם ברחוב, כאשר לפתע התנפל עליהם כלב, נשך אותם, ואף הביא לנפילתם על המדרכה.

האם במקרה כזה, אחראי בעל הכלב לפצות את הנפגע באופן אוטומטי בהתאם לגובה הנזק אשר נגרם לו?

ובכן, באופן עקרוני, התשובה בדרך כלל תהיה חיובית. פקודת הנזיקין, אשר מסדירה את הדין הנזיקי החל על אירוע של תקיפת כלב, מוטה לטובת הנפגע, ורואה בעצם תקיפת הכלב את האדם, כאירוע אשר מטיל אחריות על בעל הכלב, או מחזיק הכלב, גם אם בעל הכלב לא התכוון לכך או לא היה מעוניין בכך או אף ניסה למנוע זאת.

חוק הסדרת הפיקוח על כלבים ותקנותיו, עוסקים בכל האספקטים הנוגעים להחזקת כלב, החל מהחובה לקבל רישיון החזקה, דרך סימונו של הכלב וחיסונו, וכלה בהחזקת הכלב הפיזית, דהיינו כיצד יש לשלוט על הכלב ברשות הרבים, על החובה בקשירת הכלב לרצועה (קיים אף פירוט לאורך הרצועה המקסימלי!).

כמו כן, קיימות אף תקנות ספציפיות הנוגעות להחזקת כלב מסוכן (רשימת הגזעים המסוכנים מופיעה בחוק), החובה בהתקנת זמם על פיו, אורך הרצועה וכיו"ב, גילו של מחזיק הכלב (הידעתם? לאדם מתחת לגיל 18 אסור להחזיק כלב מסוכן!).

במידה ובעל הכלב או מחזיק הכלב (לא תמיד קיימת חפיפה בין הבעלים למחזיק, לדוג' בעל כלב אשר חבר שלו מסתובב עם הכלב וכיו"ב), לא פעלו בהתאם להוראות החוק, הרי שבמידה וכלבם תקף מאן דהוא וגרם לו נזק, הם נמצאים בעמדת נחיתות קשה, בה היו מלכתחילה בשל עצם התקיפה, מאחר ולא זאת בלבד וכלבם תקף וגרם לנזק, אלא שבאותה העת אם אף הפרו הוראה חוקית כלשהי (הפרה אשר יכולה אף להוות עבירה פלילית).

עם זאת, הקרב איננו אבוד. לא תמיד בעל הכלב או מחזיקו יחויבו בפיצוי הנפגע.

פקודת הנזיקין, קבעה מספר הגנות, העומדות לבעל הכלב, במקרה שכלבו תקף אדם, ובמידה ויצליח להוכיח כי אחת מההגנות התקיימה בעניינו, אזי, הוא עשוי להביא לדחיית התביעה כנגדו.

מהן ההגנות העומדות לבעל הכלב?

במידה ובעל הכלב יצליח להוכיח כי הניזוק התגרה בכלבו טרם נפגע, או לחלופין, הניזוק ניסה לתקוף את בעל הכלב עצמו, ובעקבות כך תקף הכלב את הניזוק, אזי, הוא עשוי לבסס הגנה טובה מול התביעה.

 הגנה נוספת הקיימת לבעל הכלב, ענינה הסגת גבול. במידה והניזוק נכנס למקרקעין של בעל הכלב, ללא קבלת רשות מבעל המקרקעין, ובתוך כך מותקף על ידי הכלב, הרי שבעקרון בעל הכלב פטור מאחריות.

 עם זאת, יש לזכור, כי במידה ומדובר בכלב מסוכן, על בעל הכלב להציב שלט בכניסה לחצר, "זהירות כלב מסוכן" וככל שלא עשה זאת, גם אם בהסגת גבול עסקינן, הוא עלול להימצא אחראי לתקיפת הכלב.